Tartalomjegyzék
Ma már számtalan bútorfestésre alkalmas termékhez juthatunk, de mi van akkor, ha Te valami egészen egyedire vágysz? Ha azt szeretnéd, hogy bútorod, szekrényed frontja, tapétaajtód, vagy a kis lerakóasztalod tökéletesen passzoljon mondjuk a díszített faladhoz, esetleg teljesen ugyanolyan legyen.
Az OIKOS anyagit használva nem kell lemondanod különleges igényeidről és könnyen összhangba hozhatod a falakat a kiegészítőkkel, tökéletes egységet és harmóniát teremtve ezzel.
Vagyis bútorod is lehet beton, rozsda, vagy akár kőhatású, esetleg a faladdal teljesen megegyező mintázatú és színű, de természetesen van pár dolog amit érdemes figyelembe venni, illetve fontos betartani.
Bútorfestés alapozás
Legelőször is érdemes alaposan átgondolnod, hogy mit is szeretnél. A tervezés az egyik legfontosabb része a bútorfestésnek, hiszen senki nem szeretné elölről kezdeni a műveletet egy meggondolatlan vagy elkapkodott színválasztás, esetleg „túlcsicsázás” miatt.
A helyiség már meglévő színeit és stílusát figyelembevéve egy átgondolt színválasztással elkerülheted a felesleges munkafolyamatokat és a bútorfestés élmény lesz, nem pedig kellemetlen és strapás emlék.
Ha a fejedben megszületett a terv, megvannak a tökéletes színek és a szükséges eszközök, akkor kezdödhet is a festés. Ennél a pontnál azonban egyik legnehezebb, de nagyon fonos dolog: Ne kapkodd el!
Mindenki szeretné hamar készen látni a megvalósult tervét, a saját maga által festett bútort, de érdemes betartani pár alapvető szabályt, hiszent a kivitelezés elkapkodásával is sok bosszúságot okozhatsz magadnak. A legélvezetesebb és leglátványosabb rész mindig az utolsó rétegek, azonban a tartósság szempontjából az előkészítés – tisztítás – alapozás – alapfestés a legfontosabb. Ha például nincs alaposan előkészítve a felület, ha nem hagysz elegendő időt a rétegek közötti száradásra, vagy egyszerre túl sok dekoranyagot használsz az utolsó rétegnél, akkor könnyen lehet, hogy a végére nem élvezed az alkotást, hanem alig várod, hogy vége legyen és több bosszúságot okozol magadnak mint élményt.
8 lépés a tökéletes eredményért
A bútorfestés házilag egy csúcs program és szórakoztató élmény néhány fontos lépés betartásával.
- Fontos, hogy a felület minden esetben tiszta, stabil, zsír-és portalan legyen.
- Mindig a festendő felület anyagához megfelelő alapozót válasszunk! Nem nedvszívó felület esetén (pl. Laminált bútor) mindenképp olyan tapadóhíd alapozót kell használni a festés előtt, amin majd megtapad a festékrendszer minden további rétege is.
- Ha nyers, kezeletlen fa felületet festünk, akkor figyelembe kell venni, hogy kiszálkásodhat az alap. Ezt finom csiszolás és portalanítás után még egy rétegben lekenhetjük. Ha pedig strukturált réteg következik az alapozás után, akkor a csiszolást el is hagyhatjuk.
- Kezeletlen MDF tapétaajtó, vagy bármilyen vékony falemez festésekor fontos, hogy a vízbázú anyagok használatakor a felület megvetemedhet, így azt előtte mindenképp az asztalos szakemberrel egyezetetve kell festeni, kezelni.
- Ha egy már korábban festett bútorról beszélünk, akkor a legfontosabb, hogy az alapunk jó állapotú legyen. Ha a régi festés sérült, pereg, akkor mindenképp meg kell csiszolni a festendő bútort, a nem stabil réteget el kell távolítani és portalanítás-zsírtalanítás után kezdődhet a festés. Ugyanez igaz a selyem-és magasfényű anyagokra, latex festékekre is.
- Ha csak színt szeretnénk adni bútorunknak, akkor OIKOS Novalis Smalto anyagcsaládunk tökéletes választás. Matt- selyem- és magasfényű változatban, bármilyen színben keverhető festék. Mint az OIKOS többi anyaga, a Novalis sem mérgező és száradás közben sem bocsát ki semmilyen káros anyagot.
- OIKOS anyaggal festett, illetve díszítő festéssel ellátott felületet maró, káros tisztítószerrel nem szabad takarítani. Nedves puha ronggyal törölhető, esetleg híg mosogatószeres oldatot, vagy natúr tisztítószereket alkalmazhatunk, hiszen az OIKOS anyagai nem mérgező műgyantás és oldószeres termékek.
- Erős igénybevételnek kitett felületet érdemes plusz színtelen felületvédő anyaggal ellátni. A lakkok a plusz rétegnek köszönhetően növelik a felület kopásállóságát és a festés tartósságát.
Ha ezeket a szabályokat betartjuk, akkor igazán szép, tartós és egyedi bútordarabokat kaphatunk. Bátran megszépíthetünk egy régi képkeretet, kopott, antik hatásúvá varázsolhatunk egy új, modern fazonú bútort, vagy betonhatásúvá változtathatjuk asztalunkat. Határ itt sincs, a klasszikus színű és stílusú felületektől az extrém struktúráig bármiben gondolkozhatunk.
További érdekességekért és tanácsokért keresd fel Tiktok csatornánkat és inspirálódj a dekorfestés témájában.